Saprotama ir uzņēmuma vēlme parādīt savu piedāvājumu klientam pievilcīgāku, tomēr ir zināma atšķirība starp radošu mārketingu un nepatiesas informācijas sniegšanu.

Nesen SIA “Lattelecom” klientiem uzsāka elektroenerģijas tirdzniecības pakalpojumu, solot izdevīgu piedāvājumu un zemākas cenas. Saprotams, ka uzņēmumam, lai piesaistītu klientus, ir jāveic pakalpojuma reklamēšana, tomēr, atgādinām par Reklāmas likumu, kurš nosaka, ka reklāmai jābūt patiesai un objektīvai.

Mājaslapā tet.lv mums ir dota iespēja salīdzināt SIA “Lattelecom” provizoriskos mēneša rēķinus, ievadot savu paredzamo elektroenerģijas patēriņa apjomu. Šāda rīka izveide ir saprotama un apsveicama, jo sniedz iespēju klientam interaktīvi redzēt uzņēmuma piedāvājumu. Tomēr šādam rīkam būtu jāsniedz patiesa un objektīva informācija.

Ievadot tet.lv mājaslapā patēriņu, piemēram, 2070 kWh apmērā, redzam šādu attēlu:

tet_1_datu skola

Šādu patēriņu izvēlējāmies, lai esošā rēķina aplēse būtu aptuveni četru iedaļu augstumā, kam summa ir 307,14 €. SIA “Lattelecom” prognozētā maksa par elektrību šādam patēriņam ar tarifu plānu “Drošais” ir 282,10 € mēnesī, kas vizuāli ir trīs iedaļu augstumā.

Problēma šeit ir pavisam vienkārša – lai gan vizuāli “drošā” maksa tiek attēlota kā 75% no esošā rēķina (3 iedaļas un 4), patiesībā 282,10 ir 91,8% no 307,14 un šādu informācijas attēlošanu nevarētu saukt par objektīvu.

Ņemot vērā, ka grafikā nav noteikts, ka vertikālā ass nesākas pie nulles, grafikam, lai rēķinu salīdzinājumu attēlotu korekti, vajadzētu izskatīties šādi:

tet.lv_datu skola

Ja “stabiņu” augstums ir proporcionāls to skaitliskajām vērtībām, tad vizuāli mēs vairs nenovērojam tik krasas atšķirības.

Tests #2

Lai nešķistu, ka šī ir tikai sagadīšanās ar attiecīgo patēriņa apjomu, aplūkosim gadījumu, kad patēriņš ir 3000 kWh, kas ir arī rīka maksimālā pieejamā vērtība.

tet_2 datu skola

Esošais 444,46 € rēķins sasniedz attēla “griestus” piecu iedaļu apmērā, savukārt “fiksētā” tarifa maksa 425,74 € un četras iedaļas, kas ir 80% no pirmā stabiņa augstuma. Vai 425,74 ir 80% no 444,46? Droši vien uzminējāt, ka nē, un tie ir teju 95,8%. Arī šim gadījumam pievienojam korekti attēlotu grafiku:

tet.lv datu skola

Lattelecom klientu ērtības labad ir aprēķinājis arī ietaupījumu gadā, kas šeit var palīdzēt pamanīt nepatiesās proporcijas. Proti, fiksētā tarifa ietaupījums skaitliski abos gadījumos ir teju divas reizes mazāks nekā abos pārējos gadījumos, tomēr vizuāli atšķirība starp šiem tarifiem, fiksēto tarifu un esošo rēķinu nav novērojama divas reizes lielāka.