Kursi

Datu skolas mērķis ir piedāvāt neatkarīgus mācīšanās moduļus, kas būtu piemēroti tieši Tev! Katrs modulis ir kā atsevišķs informācijas kopums un tos var skatīt jebkādā secībā. Lai mācīšanos padarītu pēc iespējas vienkāršāku, moduļi ir sakārtoti pa tēmām - sākot no pašiem pamatiem līdz specifiskām prasmēm. Kad atrodi tēmu, kas Tevi interesē, klikšķini uz “Parādīt moduļus” un izvēlies tos, par kuriem vēlies uzzināt vairāk! (informācija angļu valodā)

Datu pamati

Datu pamatu moduļos pieejama vispārēja informācija par to, kas ir dati un kā no tiem izveidot stāstu. Šajā sadaļā atradīsi ātru pārskatu par elementiem, kurus iespējams izmantot, strādājot ar datiem.
 • What is Data?

  Kas ir dati?

  Ja Tu tikai sāc iepazīt datu pasauli, šis modulis ir domāts Tev! Šeit uzzināsi par pamata konceptiem, dažādiem datu tipiem un formātiem, kādos tos iespējams apstrādāt.
 • Finding Data

  Datu atrašana

  Nezini, kur sākt meklēt datus? Šajā sadaļā atradīsi informāciju par dažādiem datu portāliem un avotiem. Pielikumā arī informācija, kā strādāt ar vienu no datu ieguves portāliem.
 • Sort and Filter: The basics of spreadsheets

  Grupēšana un filtrēšana - izklājlapu pamati

  Esi atradis un lejuplādējis datu kopu - ko tālāk? Šeit uzzināsi par vienu no datu pārvaldes rīkiem - Google izklājlapām, lai grupētu un filtrētu savus datus.
 • Taming the Fierce Beast – The Math you need to start

  Pavisam nedaudz matemātikas

  Pārāk daudz ciparu? Šis modulis palīdzēs Tev atsvaidzināt matemātikas zināšanas (neuztraucies, pārsvarā tikai saskaitīšanu).
 • ‘But what does it mean?’: Analyzing data (spreadsheets continued)

  “Bet ko tas nozīmē?”: Datu analīze (izklājlapu turpinājums)

  Šī sadaļa palīdzēs Tev saprast, ko Tavi iegūtie dati nozīmē un kā tiem piešķirt jēgu. Šeit atradīsi arī pamācību, kā rīkoties ar izklājlapu formulām un iegūt pēc iespējas vairāk informāciju no tā, kas Tev jau ir.
 • From Data to Diagrams: An introduction to plots and charts

  No datiem uz diagrammām

  Bilde pasaka vairāk kā tūkstotš vārdu. Jā, bet kā lai šos tūkstoš vārdus mēs pārvēršam bildē? Šajā sadaļā uzzināsi par datu vizualizāciju un tās saistību ar Google izklājlapām.
 • Look Out!: Common Misconceptions and how to avoid them.

  Uzmanies!: Biežākās kļūdas un kā no tām izvairīties

  Datu valstībā ne vienmēr viss ir vienkārši saprotams. Šajā modulī uzzināsi par izplatītākajiem klupšanas akmeņiem un kā tos apiet.
 • Tell me a story: Working out what’s interesting in your data

  Stāsti stāstu: Izpratne par to, kas Tavos datos interesants

  Vienkārši dati bez stāsta nesniedz vēstījumu un ir garlaicīgi - lai tos saprastu labāk, nepieciešams zināt kontekstu. Šajā modulī atradīsi informāciju par datu attēlošanu un publicēšanu. Uzzini, kā atrast pareizos uzsvarus savā datu stāstā!
 • Data provenance

  Datu pirmavots

  Lai izveidotu uzticamu un ilgtspējīgu datu projektu, Tev nepieciešams fiksēt visu procesu. Šajā modulī atradīsi ieteikumus un rīkus, kurus vari izmantot, lai to izdarītu.
 • Data provenance

  Grafiku pamati

  Datu vizualizācija nav tikai veids, kā attēlot iegūtos datus - tas ir spēcīgs rīks, lai radītu izpratni par to nozīmi. Šis modulis iepazīstinās Tevi ar grafiku veidošanas pamatiem, izmantojot Google izklājlapas.

Datu attīrīšana

Šis Datu skolas kurss palīdzēs Tev saprast, kas ir datu attīrīšana, kāpēc tas ir svarīgi, un kā izvairīties no kļūdām to darot. Atradīsi arī skaidru pārskatu par to, kas var noiet greizi strādājot izklājlapās, kā no tā izvairīties un kā to labot.
 • Course outline: a gentle introduction to cleaning data

  Neliels ievads datu attīrīšanā

  Šeit vari izlasīt “šausmu stāstus”, kur izklājlapu kļūdas datu apstrādē novedušas pie nepatīkamām sekām, kā arī, kā Tu no tā vari izvairīties.
 • Section 1: Nuts and chewing gum

  1. daļa : Rieksti un košļājamā gumija

  Iegūsti praktiskas zināšanas par formatēšanu un izklājlapu izkārtojumu, kā arī idejas, kā prezentēt neapstrādātus datus!
 • Section 2: the Invisible Man is in your spreadsheet, messing with your data

  2. daļa : Izklājlapu neredzamais datu sajaucējs

  Iemācies, kā dažādas zīmes, ko Tu pat neredzi var izraisīt milzīgu haosu Tavā datu analīzē! Šajā daļā atradīsi pamācību, kā pamanīt neredzamas atstarpes un cilnes, un kā no tām atbrīvoties.
 • Section 3: your data is a witch’s brew

  3. daļa : Tavi dati ir maģiska vira

  Trīs nav cipars. Arī miljons ne. Vismaz ne tad, kad tie ir ierakstīti kā teksts izklājlapas šūnā. Tavai izklājlapai jābūt pedantiski sakārtotai, precīzai un konsekvenatai.
 • Section 4: Did you bring the wrong suitcase (again)?

  4. daļa : Vai tu paņēmi nepareizo čemodānu (atkal)?

  Viss, ko mūsu izklājlapa vēlas, ir būt organizēta un glīti iepakota. Šajā daļā Tu analizēsi datus, lai izgaismotu iespējamās strukturizēšanas problēmas un izvairītos no tām savā darbā.

Ievads datu izpētē

Apskatot šo kursu, apgūsi būtiskus rīkus, kuri palīdzēs Tev izprast datus, tos pētot un analizējot. Šo sadaļu ir radījuši mūsu draugi Tactical Technology Collective.
 • A gentle introduction to exploring and understanding your data

  Ievads datu izpētē un izpratnē

  Kā būtu, ja mēs teiktu, ka ir pavisam vienkāršs veids, kā izveidot saprotamu datu kopsavilkumu? Tas būtu lieliski! Ieskaties šajā modulī un uzzini, kā, izmantojot tabulas, to iespējams izdarīt!
 • Advanced Spreadsheets Formulas

  Izklājlapu formulas - nākamais līmenis

  Soli tālāk par pamatiem - šeit vari apgūt jau pamatīgākus izklājlapu formulu trikus. Šajā modulī varī arī uzzināt, kā darbojas Vlookup: viena no visefektīvākajām izklājlapu formulām.
 • An introduction to SQL Databases for analysing data - Part 1

  Ievads SQL datu analīzes datubāzēs - 1. daļa

  Izklājlapas ir noderīgās, bet reizēm ar tām nepietiek, lai izdarītu visu, ko vēlies. SQL noderēs, ja Tev jāstrādā ar pamatīgu datubāzi un nepieciešams iegūt kompleksu ieskatu tajā.
 • An introduction to SQL Databases for analysing data - Part 2

  Ievads SQL datu analīzes datubāzēs - 2. daļa

  Tagad, kad esi apguvis SQL valodas pamatus, laiks ķerties pie datu kopu analīzes!

Datu izgūšana

Tu zini, ka Tev nepieciešamie dati kaut kur tur internetā ir - bet kā panākt, lai tie nokļūst arī Tavā datorā? Uzzini to šajā kursā!
 • Extracting Data from PDFs

  Datu izgūšana no PDF failiem

  Pārāk daudz datu ir ieslodzīti PDF failos. Lai būtu iespējams ar tiem strādāt, tos analizēt un vizualizēt, mums tie ir vajadzīgi apstrādājamā formātā. Datu izguve nav vienkāršs process, bet viss ir iespējams - šeit uzzināsi kā.
 • Making data on the web useful: scraping

  Padari internetā pieejamos datus noderīgus: “skrapings”

  Iemācies, kā piecās minūtēs “izskrapot” datus no interneta un uzzini, kad būtu nepieciešams veltīt vairāk laika un apgūt izsmalcinātākas tehnikas.

Ievads karšu veidošanā

Vai Tu vēlies izveidot karti? Kartes ir viegli uztvert, bet ne tik viegli izveidot. Apskati šo kursu un, atklāj rīkus un tehniku, kurus iespējams lietot gan tiešsaistē, gan ārpus tās.
 • Online geocoding

  Tiešsaistes geokodings

  Nepieciešams ielikt datus kartē, taču tie nesatur ne platuma, ne garuma norādes? Lasi tālāk!
 • Introduction to GIS: QGIS

  Ievads GIS: QGIS

  Ir vairāki rīki un veidi, kā vizualizēt datus, izmantojot karti. QGIS jeb Quantum Geographical Information System ir visspējīgākais un elestīgākais rīks, turklāt tas ir pieejams bez maksas.

Darbs ar budžeta un tēriņu datiem

Šajā modulī Tu soli pa solim mācīsies strādāt ar datiem, kuri ietver budžetu un tēriņus. Mācīšanās procesā uzzināsi, kā izvairīties no biežāk pieļautajām kļūdām, kā arī dažādus datu kopas apstrādes paņēmienus, piemēram, transponēšanu un attīrīšanu, lai beigās izveidotu vienkāršu vizualizāciju. Ja Tev vēl nav savu datu, ieskaties iepriekšējos kursos!
 • Categorization and reference data

  Datu kategorizācija

  Visinteresantāk ir strādāk ar dažādu tipu datiem. Šajā modulī uzzināsi, kā veidot datu atsauces, kā arī apskatīsim dažādus piemērus.
 • Choosing an audience and classifying your data

  Auditorijas izvēle un datu klasifikācija

  Reizēm finansiālus datus jāklasificē, lai, piemēram, būtu iespējams atspoguļot pakalpojumus, kuri cilvēkiem nepieciešami un lai tie atbilstu internacionāli atzītiem standartiem.
 • What is the difference between budgets and spending?

  Kāda ir atšķirība starp budžetu un tēriņiem?

  Pirms mēs sākam darbu ar datiem, aplūkosim budžeta un tēriņu datu atšķirības - uz kādiem jautājumiem iespējams atbildēt, izmantojot šādus datus?
 • Cleaning spending data

  Tēriņu datu attīrīšana

  Ātrs ievads par to, kāpēc tēriņu datiem bieži vien nepieciešama tīrīšana un kā to darīt, lietojot Open Refine.

Datu ievākšana, izmantojot viedtālruni

Ja Tev kādreiz bijis nepieciešams ievākt datus pētniecības vajadzībām, Tu zini, cik sarežģīti tas var būt. Taču ar pareizajiem rīkiem un apstrādi, mobilu datu ievākšanu var padarīt vienkāršāku un efektīvāku.
 • Mobile Data Collection

  Ievads mobilo datu ievākšanā un ODK

  Šajā modulī radīsim izpratni par mobilu datu ievākšanu un apgūsim rīku, ar kuru to var izdarīt: Open Data Kit.
 • Mobile Data Collection

  Izveido savu ODK datu ievākšanas formu

  Šis modulis iepazīstinās Tevi ar izklājlapas sākotnējo uzstādīšanu, lai varētu to izmantot ODK.
 • Mobile Data Collection

  Augšupielāde un testēšana, izmantojot Kobo Toolbox

  Kobo Toolbox ir ODK variācija un šajā modulī Tu vari iemācīties ar to rīkoties. Uzzini, kā izveidot formas, lai sāktu pārskatu.
 • Mobile Data Collection

  Kobo Toolbox formas uzstādīšana Android ierīcē

  Kobo Toolbox ir lieliska platforma, lai ievāktu datus, izmantojot divas ierīces - datoru un viedtālruni vai planšeti.
 • Mobile Data Collection

  Kobo Toolbox datubāzes pārvaldīšana

  Uzzini, kā menedžēt savu datubāzi, izmantojot mobilu ierīci un online platformu.

Datu žurnālistikas skola

Vai esi ieinteresēts kļūt par datu žurnālistu? Šis kurss palīdzēs ar iedvesmojošām lekcijām un praktisku darbnīcu piemēriem.
 • Getting Stories from Data

  Kā no datiem iegūt stāstu

  Sākt no hipotēzes, vai vienkārši dabūt datus un tos apskatīt no visām pusēm? Žurnālisti Caelainn Barr un Steve Doig stāsta par savu pieeju.
 • Storytelling with Data

  Stāstīt, izmantojot datus: TimemapperJs

  Vai Tu strādā ar kompleksu stāstu, kurā iesaistīti dažādi datu veidi? Uzzini par rīkiem, kuri palīdzēs izveidot datos balstītu stāstu.
 • Asking for Data

  Datu prasīšana

  Vai vēlies uzzināt vairāk par brīvi pieejamas informācijas iespējām? Un kā tas darbojas internacionāli? Tad šis modulis ir Tev!
 • Spending Stories

  Tēriņu stāsti

  Ātrs pārskats par lieliskiem rīkiem, lai strādātu, attīrītu un prezentētu valdības tēriņu informāciju. Ievads Eiropas Finansiālā Caurspīdīguma Informācijas Sistēmā.
 • Making Data Pretty

  Padari datus glītus

  Ir daudzi lieliski rīki datu vizualizēšanai! Pievienojies Dan Nguyen, Mirko Lorenz un SImon Rogers ekskursijā caur žurnālista darbagalda svarīgākajiem elementiem.

Ievads palīdzības datos

Šis kurss tika izveidots 2014 gadā kā daļa no ODK - šeit uzzināsi par datu pasauli, kura atklājas starptautiskajā palīdzībā un kā to atrast, attīrīt, vizualizēt un izmantot medijos.
 • Course outline: introduction to aid data

  Ievads palīdzības datos

  Sveicināti palīdzības datu pasaulē! Pirmajā modulī sāksim no paša sākuma - ko mēs domājam, kad sakam “palīdzība" un kāpēc šo datu apskatīšana ir svarīga.
 • Intro to IATI

  IATI datu gids

  Viens no vislielākajiem Aid datu avotiem ir  pieejams, pateicoties International Aid Transparency Initiative(IATI). Ir dažādi veidi, kā iespējams piekļūt neapstrādātiem IATI datiem - šajā modulī uzzināsi, kur tos meklēt un ko no tiem iespējams uzzināt.
 • Cleaning IATI data with OpenRefine

  IATI datu tīrīšana ar OpenRefine

  Tātad, esi ieguvis IATI neapstrādātos datus - ko tālāk? Bieži vien tos būs nepieciešams tīrīt - uzzini, kā to darīt, izmantojot OpenRefine.
 • An introduction to OECD-DAC data

  Ievads OECD-DAC datos

  Vēl viens svarīgs avots internacionālās attīstības datu ieguvei ir OECD. Šajā modulī apskatīsim, kā padarīt šos datus pieejamus un kur atrast to, ko Tu meklē!
 • Inspiration module: how is aid data used in the media?

  Iedvesmas modulis: kā palīdzības datus izmanto medijos

  Esam uzzinājuši par vairākiem veidiem, kur un kā atrast un izmantot palīdzības datus, taču kā tie darbojas “īstajā dzīvē”? Šeit atradīsi vairākus piemērus ar palīdzības datiem, kuri izmantoti medijos!
 • An introduction to data visualisation

  Ievads datu vizualizācijā

  Šis modulis ir strukturēts nedaudz citādāk kā pārējie, lai iepazīstinātu Tevi ar dažādiem datu vizualizācijas veidiem. Atradīsi arī instrukcijas par to, kā pielāgot prezentāciju savām vajadzībām un ieteikumus prezentācijai.
 • Jargon busting the world of aid

  Žargons. Žargons visapkārt.

  Šis modulis ir atsauces punkts, kuru izmantot, kamēr apgūsti pārējos moduļus. Specifiskā datu apstrādē tiek izmantoti dažādi termini - šajā modulī uzzini, kādiem terminiem Tev jāpievērš uzmanība,

Theme by Anders Norén