Projekti
Iesaisties
Blogs
Par mums
Kontakti
← ATPAKAĻ

Vai lietus paredzēs salnas? Ticējumi vs dati

2018-12-28

Vēl šodien vieni no biežāk piesauktajiem latviešu tautas ticējumiem ir saistīti ar karstāko sarunas tematu – laikapstākļiem. Lietus Jāņos ļaujot paredzēt turpmāko vasaru, Meteņi – Lieldienu laika prognozi, bet ko stāsta dati? Citu datu hakatonā kopā ar Meteo.lv ievāktajiem laikapstākļu datiem šķetinājām ticējumus un mēģinājām rast jaunus, balstoties datos. 

Lai tiktu pie rezultāta, tika izmantoti dati, kas iever gaisa temperatūras, nokrišņu daudzuma un sniega segas biezuma diennakts novērojumus no 11 novērojumu stacijām, kas pārklāj visu Latvijas teritoriju, par laika periodu no 2001. līdz 2016. gadam.

Jāņi un vasara

Līst kā pa Jāņiem! Un tomēr, plānojot savas saulgriežu brīvdienas nomoka jautājums par to, kāds laiks gaidāms. Tāpat kā visu atlikušo vasaru. Vai sausi Jāņi tiešām bijuši saistīti ar to, ka vasara plānojas lietaina, kā to vēsta ticējums? Rīgā un Skrīveros biežāk tiešām tā arī ir bijis. 

https://lh6.googleusercontent.com/g5GhNrCT4o1XnmDbcdHQ_zPvnXPhIyKHfeEeTLehftBKgdkjHjwUQYREZvdA-G_qSZr3QKc8EqWNj404CSQ-Oc9zOvrIPHITa0A4HwnkTWzeapNr4E1yp-gBOb-9GDr0--7wf1kPsIU

Biežums, kad ticējums piepildījies, laikā no 2001. līdz 2016. gadam, %

Meteņi un Lieldienas

Latviešu ticējums vēsta, kad ap Pīrāgiem (Meteņiem) jumti ir balti ar jaunu sniegu, ap Lieldienām būs arī balti ar jaunu sniegu.  Kā var redzēt Alūksnē salīdzinājumā ar Liepāju pagātnē šis ticējums izrādījies patiess krietni biežāk. 

https://lh3.googleusercontent.com/byR4ilED2u0g5T8Qt6vCYcG9oJWnu2kEwEz9kURAxCxt183PgkykEqb7HrA3TJKS7CrLK1NVOJwAYDnwYA7wbKreiEvzSB5cfLpPjbOHaoy1xRAazJVrPmXswL-u4yi2ef2Vy3UgWy4

Biežums, kad ticējums piepildījies, laikā no 2001. līdz 2016. gadam, %

Katrīnas un Andreji

Katrīnas un Andreji apveltīti dažādiem ticējumiem, tāpēc apskatījām divus. 

Ja Katrīnas dienā salst, tad Andreja dienā līs lietus. Šāda pieredze bijusi visbiežāk Kolkā, bet retāk abās apdzīvotākajās Latvijas pilsētās – Rīgā un Daugavpilī. 

https://lh6.googleusercontent.com/gUoWJ6hqwM0B1yXRarLid-9fnH_lgd9-YTIJ-5pR6ev9dBPVDmVq_aFzNMLayhDqSQ3e9ZQfOFee41_IWuqppuUreY0_gxbRVAzBF64hcnODEsudXAkJJkAVqMP4_Qc_NX_hgaUk5G4

Biežums, kad ticējums piepildījies, laikā no 2001. līdz 2016. gadam, %

Bet, ja Katrīnas dienā līst, tad Andreja dienā būs salna. Šādu ticējumu visbiežāk varēts novērot tieši Latvijas austrumos, bet izteikti – Alūksnē un Daugavpilī. 

https://lh3.googleusercontent.com/6RLPSD7x1IM8NChzx4DrSXAjR_QFuYYNPCT6QvhOrDxahcW6BamQ3NbrLUoDThLoMAYZqQJdgAwvPvrHNsb6osVtBvxtwBfIuzi8wMo4fgXjFAP5szalSEcXhlY6X6rrUvjjCXHTICA

Biežums, kad ticējums piepildījies, laikā no 2001. līdz 2016. gadam, %

Bet vai ir ticējumi, kas piepildās?

Pieņemot, ka latviešu ticējumi balstās dabas parādību novērojumā, kur netiek meklēts cēlonis, bet kopsakarības, meklējām arī modernos ticējumus, saskatot dažādu parādību saistību,  šoreiz mūsu iecienītākajā veidā – balstoties datos, kas pieejami Centrālās statistikas pārvaldes mājaslapā.  

https://lh3.googleusercontent.com/rDQqBSWUw5pG4sGZSl2ysOfq84aRHt_pNijYQml1EfIpXCryevju3Ku_UyGjZ6cPsgiQWYZ17SS4Lcd5pzu7ns-V2PXSc1CWWHviWlOA_QRd2gMV7KoUM8xZ9MfP0LMWamInDMGMx2Q
https://lh6.googleusercontent.com/F9IVkjEgs3M6KKi2kWbdykCgPql5dA4xEJN65kaIBjOmZ3UV2ZifN4Iq3ywyvklwLqlabJr2RfXE3OIvjMqYcgR2eCkSyo54ewmk9vLxH2OH0khp776KrzCYMPq6PdG4FyXnwedRuxQ
https://lh5.googleusercontent.com/fakKDRvyeDDjZJnn2pehbb5oAAt2E0v8-TDueR83ejpUskUc0_q0YOXo7JqAtIuH7UPDfkhNNIinZ4GSH80r2H6ttY-uOQCWy4pjDXogonQoc5p0cdY2HExuHaSoiwEo0u0F6bvDW_I

Tātad – vai ticējumiem sekot?

Atbilde pavisam īsa – atkarībā, kurā vietā dzīvo. Kā atklājām ar datu palīdzību, tik tiešām ir Latvijā reģioni, kur tautas ticējumi par laikasptākļiem piepildījušies bieži. Tomēr tāpat kā otrās daļas “modernos” ticējumus, aicinām pieņemt skeptiski un labāk ieklausīties laika ziņu prognozē. 

DATU
SKOLA
Datu skola ir daļa no
SCHOOL OF DATA
Pierādījumā ir spēks!

Datu skola ir te, lai žurnālisti, nevalstisko organizāciju aktīvisti, un citi sabiedrības locekļi iegūst spējas efektīvi strādāt ar datiem.